Psi - Kinologija/Standardi

Nemački špic-FCI-Standard N° 97

Odvažanog  izgleda, sa okretnim očima, uvek oprezan, živahan, privržen svom vlasniku…

Vrijeme čitanja / Reading Time: 6 min

Njegovo nepoverenje prema stranim osobama i nedostajući lovački nagon čine ga idealnim čuvarem kuće i imanja. Krase ga raskošan dlačni pokrivač, snažna  griva na vratu i kitinjasto odlakan rep, koga ponosno nosi na leđima.Njemački špic je uvek oprezan, živahan, privržen svom vlasniku. Veoma lako uči, i lako se uzgaja. Njegovo nepoverenje prema stranim osobama i nedostajući lovački nagon čine ga idealnim čuvarem kuće i imanja. Robusnost, otpornost na vremenske neprilike i dugovečnost su nje- gove prednosti.

THE DOG REPUBLIC / Foto:Adisa Banović, Odgajivačnica “Bandu stars pomeranian kennel”i FCI-Standard N° 97

(više…)

Nastavi čitati: Odvažanog  izgleda, sa okretnim očima, uvek oprezan, živahan, privržen svom vlasniku…

Psi - Kinologija/Standardi

KOVRDŽAVI BIŠON -FCI-Standard N° 215

Vole da se maze i spremni su da učine sve kako bi zadobili ljubav i pažnju vlasnika. Prirodno su druželjubivi, pa se odlično slažu sa drugim psima, ostalim životinjama ili malom djecom.  

Vrijeme čitanja / Reading Time: 4 min

Poslije  Prvog svetskog rata francuski odgajivači su se zainteresovali za bišone i radili na očuvanju istih. Zvanični standard za odgoj usvojen je 5. marta 1933. godine od strane „Société Centrale Canine of France“, a ovaj pas  je imao dva naziva: Tenerife i Bichon. Kasnije, iste te godine, vrstu je priznao međunarodni kinološki klub „Fédération Cynologique Internationale“ sa predsednicom Madame Nizet de Leemans, a naziv je promenjen u „kovrdžavi bišon“ (Bichon à poil frisé), tj. „bichon frise“. 18. Oktobra 1934., u studijsku knjigu francuskog kinološkog kluba upisan je prvi primerak.

Ovi psi su u Sjedinjene Američke Države prvi put dovedeni 1956.godine, a godine 1975.g. AKC (Američki kinološki klub) osnovao je „Bichon Frise Club of America“.

THE DOG REPUBLIC / Fotografija:Peđa Milosavljević & Milovan Babić

(više…)

Nastavi čitati: Vole da se maze i spremni su da učine sve kako bi zadobili ljubav i pažnju vlasnika. Prirodno su druželjubivi, pa se odlično slažu sa drugim psima, ostalim životinjama ili malom djecom.  

Psi - Kinologija/Standardi

TURSKI PASTIRSKI PAS AKUŠ (AKBAŠ)

Putopis Evliya Celebi možda je najstariji povijesni zapis koji spominje psa Akkuş (Akbas) na ovom zemljopisnom položaju i povezan je s pretežno bijelim kozama

Vrijeme čitanja / Reading Time: 7 min

Iako se čini da je porijeklo psa Akkuş (Akbaş) izgubljeno u povijesti, dovoljno je reći da pasmina tvori tursku vezu u tradiciji bijelih pasa za zaštitu koja je uobičajena u Južnoj i Istočnoj Europi. Možda je to i početna točka tradicije za bijele pse s bijelim ovcama na istoku. U turskim povijesnim izvještajima Evliya Celebi, poznati turski putnik iz 17. stoljeća, spominje pse poznate kao “psi angorske koze” čija se hrabrost i predanost svojim pastirima visoko hvali.

THE DOG REPUBLIC /Prevod sa egleskog: Ana Šebalj  / Photo by:Again Rasim

(više…)

Nastavi čitati: Putopis Evliya Celebi možda je najstariji povijesni zapis koji spominje psa Akkuş (Akbas) na ovom zemljopisnom položaju i povezan je s pretežno bijelim kozama

Psi - Kinologija/Standardi

FCI-Standard N° 331 Kangal Shepherd Dog  

Velik, zdrav, snažno građen čuvar stoke sa tamnom maskom. Nije agresivan, ali je dobar čuvar. Sposoban za velike brzine.

Vrijeme čitanja / Reading Time: 5 min

Iako svaki narod želi označiti povijest svoje nacionalne pasmine, rijetkost je to učiniti točno, naročito kada je riječ o psima za zaštitu stoke. Povijest kangala pastirskog psa je jedna od njih. Međutim, ta je pasmina duboki ukorijenjena u današnju tursku kulturu. On je u Turskoj viskoko cijenjen nacionalni pas.Bilo bi previše nerealno reći da je turski narod migrirajući iz Središnje Azije, čije je preživljavanje primarno povezano sa nomadskim stočarenjem, doveo sa sobom snažne pse za zaštitu stoke. Vrlo je dobro poznata činjenica da su psi koji su štitili ovce i koze u središnjoj Aziji, različitih boja. Pitanje o podrijetlju psa kangala…

THE DOG REPUBLIC / Prevod sa egleskog: Ana Šebalj / Foto:www.kangalader.com

(više…)

Nastavi čitati: Velik, zdrav, snažno građen čuvar stoke sa tamnom maskom. Nije agresivan, ali je dobar čuvar. Sposoban za velike brzine.

Psi - Kinologija/Standardi

FCI-Standard N° 41 YUGOSLAVIAN SHEPHERD DOG – SHARPLANINA

Snažne konstitucije, mirnog temperamenta, dobroćudan ali vrlo oštar pas. Odan svom gospodaru i nepodmitljiv.

Vrijeme čitanja / Reading Time: 6 min

Šarplaninski ovčarski pas je jugoslovenski pas koji se gaji od davnina u svim jugoistočnim planinskim područjima Srbije. Najbrojniji je bio na području Šarplanine, po kojoj i nosi ime, a sada se gaji u čitavoj Srbiji. Ova rasa je registrovana kod FCI 1939. godine pod brojem 41. i imenom ilirski ovčar. Godine 1957. na prijedlog JKS-a, FCI je usvojio izmjenu imena ilirski ovčar u Jugoslovenski ovčarski pas – Šarplaninac. Porijeklo šarplaninca može se samo nagađati. Verovatno je u jednom ili više navrata u migracijama naroda iz Azije došao u Evropu i na Balkansko poluostrvo, zajedno sa stokom koju su ti narodi gonili. Zadržao se u osnovnom tipu samo u onim područjima, gde je ovčarstvo ekstenzivnog tipa još uvek zastupljeno u velikoj mjeri i gdje ovaj pas još i danas služi kao ovčar i branilac stada od divljih zvjeri.

THE DOG REPUBLIC / Foto: arhiva THE DOG REPUBLIC

(više…)

Nastavi čitati: Snažne konstitucije, mirnog temperamenta, dobroćudan ali vrlo oštar pas. Odan svom gospodaru i nepodmitljiv.

Standardi

FCI-Standard N° 212  SAMOJED/SAMOIEDSKAÏA SABAKA

Njegov izgled odaje utisak moći, izdržljivosti, šarma, pokretljivosti, dostojanstva i samopouzdanja 

Vrijeme čitanja / Reading Time: 5 min

Ime samojed potiče od Smojed plemena u severnoj Rusiji i Sibiru. U južnim delovima ove oblasti koriste bele, crne, braon i šarene pse kao pastirske pse za čuvanje irvasa.

U severnim delovima psi su bili čisto beli, blagog temperamenta i korišćeni su kao lovački psi i uprezani su u saonice. Psi samojeda živeli su blizu svojih vlasnika, čak su i spavali u njihovim zaklonima gde su ih koristili da se zagreju.

THE DOG REPUBLIC / Foto: Odgajivačnica samojeda “Dubdog White” &  https://pixabay.com/

(više…)

Nastavi čitati: Njegov izgled odaje utisak moći, izdržljivosti, šarma, pokretljivosti, dostojanstva i samopouzdanja 

Standardi

FCI-Standard N°  355 BOSANSKOHERCEGOVAČKI – HRVATSKI PASTIRSKI PAS – TORNJAK 

TORNJAK:Staložen, dobroćudan, hrabar, poslušan, inteligentan i dostojanstven pastirski pas  

Vrijeme čitanja / Reading Time: 5 min

Tornjak (u FCI pod rednim brojem 355. zvanično priznat pod nazivom Bosanskohercegovački -hrvatski pastirski pas Tornjak ) je rasa pastirskog psa koja živi na području BiH i Hrvatske. Tornjak je kao autohtona rasa registrovan 9. maja 1981. godine pod imenom “Bosansko-hercegovački pastirski pas – Tornjak”, a 2007. godine je preimenovan u “Bosanskohercegovački – hrvatski pastirski pas – Tornjak”. Hroničari su ga zabilježili prije devet vjekova pod imenom Canis montanus, odnosno planinski pas.

THE DOG REPUBLIC / FOTO: Stipo Jelić Štef

(više…)

Nastavi čitati: TORNJAK:Staložen, dobroćudan, hrabar, poslušan, inteligentan i dostojanstven pastirski pas