Standardi

FCI-Standard N°  355 BOSANSKOHERCEGOVAČKI – HRVATSKI PASTIRSKI PAS – TORNJAK 

TORNJAK:Staložen, dobroćudan, hrabar, poslušan, inteligentan i dostojanstven pastirski pas  

TORNJAK:Staložen, dobroćudan, hrabar, poslušan, inteligentan i dostojanstven pastirski pas  
Vrijeme čitanja / Reading Time: 5 min

Tornjak (u FCI pod rednim brojem 355. zvanično priznat pod nazivom Bosanskohercegovački -hrvatski pastirski pas Tornjak ) je rasa pastirskog psa koja živi na području BiH i Hrvatske. Tornjak je kao autohtona rasa registrovan 9. maja 1981. godine pod imenom “Bosansko-hercegovački pastirski pas – Tornjak”, a 2007. godine je preimenovan u “Bosanskohercegovački – hrvatski pastirski pas – Tornjak”. Hroničari su ga zabilježili prije devet vjekova pod imenom Canis montanus, odnosno planinski pas.

THE DOG REPUBLIC / FOTO: Stipo Jelić Štef

Naziv rase: BOSANSKOHERCEGOVAČKI – HRVATSKI PASTIRSKI PAS – TORNJAK
Broj standarda: 355
Klasifikacija FCI: GRUPA II – PINČERI I ŠNAUCERI, MOLOSI I ŠVAJCARSKI PASTIRSKI PSI
Sekcija 2. Molosi
Podsekcija 2.2. Tip planinskih pasa

Na području Bosne i Hercegovine živi u velikom broju kao specifičan pas koji je tu postojao i unazad bar 1.000 godina, a sasvim vjerojatno i puno prije. Od davnina stanovništvo ga je u tim krajevima nazivalo Tornjak. Ime potiče od riječi “tor”, prostor u kojem borave i odmaraju ovce na planinskoj ispaši. Kada ovce borave u torovima Tornjake je moguće vidjeti kako leže uz ogradu ne dopuštajući nikome da se približi bez prisustva vlasnika stada, pa je jasno da ih je ova karakteristika zapravo i „imenovala”. Tornjaci su krupni psi sa vrlo snažnim i skladnim oblikom tijela. Imaju dugu dlaku sa poddlakom, sa osnovnom bijelom bojom i flekama po tijelu i glavi. Dlaka je tako složena da ga štiti od svih vremenskih nepogoda.

OPŠTI IZGLED

Tornjak je snažan, velik, dobro povezan i gibak stočarski pas, gotovo kvadratičnog okvira, ne laganih, ali nipošto grubih i teških kostiju. Ostavlja utisak životinje čvrste, vrlo stabilne i uravnotežene u bilo kojem prirodnom pokretu. Tornjak je pas duge, čvrste dlake.

Mjere: Poželjna visina mužjaka između 65 i 70 cm, za ženke između 60 i 65 cm. Kvadratičnog formata. Tornjakova dužina ne smije prelaziti visinu za više od 8%.

Ponašanje/temperament: Staložen, dobroćudan, hrabar, poslušan, inteligentan i dostojanstven. Izraženog je samopouzdanja, oštar kada čuva povjerenu mu imovinu, nepodmitljiv i nepovjerljiv prema strancima. Odan gospodaru i u njegovom prisustvu miran. S bliskim osobama zna biti vrlo emocionalan. Brzo uči, dugo pamti i rado izvršava povjerene zadatke. Lako prihvaća obuku.

GLAVA

Opis: Glava je klinasto izdužena – lupoidna. Odnos između lobanjskog i ličnog dijela glave je 1:1.

Lobanjski dio: Lobanja je divergentnih linija. Nadočni lukovi su lagano primjetni. Stražnji dio lobanje je izdužen, ali ne i uzak. Iza čeonog luka do potiljka je ravan. Potiljna kost je blago izražena.

Predio lica: Nos je velik, sa dovoljno velikim nozdrvama. Mora biti tamno pigmentisan

Pigmentacija: može biti u skladu s bojom oznaka. Ne dozvoljava se depigmentacija.

Njuška: Pravougaona. Nosni hrbat je potpuno ravan. Usne dobro priliježu čeljustima. Vidljive sluzokože su tamno pigmentisane.

Stop: Blago izražen.

Vilica/Zubi: Čeljusti su jake i duge, zubalo potpuno i makazasto.

Oči: Bademastog oblika i čvrsto priljubljenih kapaka. Boja očiju je tamna.

Uši: Srednje velike, trougaone, preklopljene i nešto više usađene. Nošene su uz glavu, priljubljene uz obraze. Odlakane su kraćom dlakom.

VRAT

Opis: Vrat je srednje dug i snažan, nešto niže nošen. Koža dobro priliježe uz vrat. Odlakan je vrlo bujnom, dugom dlakom (grivom).

TIJELO

Greben: Greben je srednje izražen.

Leđa: Leđa su kratka, čvrsta, umjereno široka i ravna.

Slabine: Veza između grudnog koša i sapi je kratka i umjereno široka, kod ženki nešto duža.

Sapi: Sapi su srednje dužine, široke i razvijene.

Grudni koš: Grudni koš je vrlo prostran, dubok, širok i zaobljen. Grudni koš svojom najnižom tačkom doseže najmanje do laktova. Nikad nije bačvast. Prsa su snažna, mišićava sa srednje izraženim predprsjem.

Trbuh: Mišići trbuha su čvrsti, a njegova donja linija se nastavlja neusukana, koso od završetka grudne kosti do unutrašnjosti prepona.

Rep: Rep je dug. Srednje je visoko usađen i vrlo je pokretljiv. U mirovanju je viseće nošen, a u kretanju je uvijek podignut iznad linije leđa, što je rasna osobina. Bogato je oddlakan s izraženom perjanicom.

UDOVI

Noge su snažne i pravilnih uglova.

Prednji udovi: Kosti su snažne, mišići su izraženi i čvrsti, međusobno paralelne, stavovi pravilni.

Plećka: Srednje duga, dobro položena unazad. Ugao između lopatice i ramene kosti iznosi oko 120°.

Nadlaktica: Mišićava i snažna. Gotovo jednake dužine sa plećkom.

Laktovi: Umjereno priljubljeni uz tijelo.

Podlaktica: Snažnih kostiju, razvijenih mišića. Okomita u odnosu na horizontalu.

Prednja došaplja: Blago iskošena.

Prednje šape: Prsti su zaobljeni i međusobno prikupljeni. Nokti pigmentisani, poželjno što tamnije. Jastučići su elastični, čvrsti, tvrdi, a poželjno je da su tamno pigmentisani. Prednje šape su snažnije od zadnjih.

Zadnji udovi: Zadnje noge su međusobno paralelne, snažne. Stavovi su pravilni s odgovarajućim uglovima. Koljeni ugao je dobro povijen. Butina je široka, snažna, mišićava. Potkoljenica je mišićava, snažna, široka, dužine gotovo jednake kao butina. Skočni zglob je čvrst, nešto više postavljen. Zadnje došaplje je snažno. Moguća je pojava petog prsta.

Zadnje šape: Prsti su zaobljeni i međusobno prikupljeni. Nokti pigmentisani, poželjno što tamniji. Jastučići su elastični, čvrsti, tvrdi, a poželjno je da su tamno pigmentisani.

Kretanje: Tornjak je kasač. Kreće se skladno, izdašno, gipko, harmonično, s dobrim potiskom zadnjih nogu, tokom kretanja leđna linija je mirna.

Koža: Koža je debela, dobro priliježe po tijelu.

Dlaka: Tornjaci su u pravilu dugodlaki s kratkom dlakom na licu i no­gama. Pokrovna je dlaka duga, čvrsta, tvrda i ravna. Posebno je duga na gornjem dijelu sapi. Na prednjem dijelu leđa na plećkama i leđnom dijelu može biti i blago valovita. Na prednjem dijelu glave do zamišljene linije koja spaja zadnji dio korijena ušiju, na ušnim školjkama i s prednje strane nogu i šapama dlaka je kratka. Posebno jeizrazito razvijena na vratu („griva”) bogata i duga na podrepnom dijelu butina („gaće”). Na podlakticama tvori duge zastavice, a posebno je bogata i duga na repu. Zimska poddlaka je duga, vrlo gusta i fino vunasta. Kod posebno dobro odlakanih primjeraka naglašena je i na zadnjoj strani zadnjeg došaplja. Dlaka Tornjaka je čvrsto zatvorena i ne smije se razdvajati u razdjeljak.

Boje: Tornjaci su u pravilu višebojni, pločasto šareni psi, najčešće bijele osnovne boje. Mogući su i tamni primjerci (plaštasti, lasasti), s bjelinama najčešće oko vrata, na glavi i nogama, kao i gotovo posve bijele životinje, s malim pločastim mrljama.

VELIČINA

Visina u grebenu:

Mužjaci: 65-70 cm;
Ženke: 60-65 cm;
Uz dozvoljeno odstupanje 2 cm.

GREŠKE

Svako drugo odstupanje od standarda se kažnjava u zavisnosti od stepena izraženosti odstupanja, a posebno:
• prelagane ili preteške kosti;
• prelagana ili preteška glava;
• greške na ušima (usađenost, dužina ili odlakanost);
• klještasto zubalo;
• nedostatak do dva P1, P2, P3, ali ne na istoj strani;
• preduga leđa;
• šaranasta, sedlasta leđa;
• izražena nadgrađenost;
• loši uglovi;
• slaba povezanost laktova;
• kukasto povijen rep;
• loše odlakan rep;
• nedovoljno duga dlaka;
• tamna maska;
• mekane šape;
• odstupanje od visine i proporcije dužine u skladu s toleranc. +/- 2 cm.

Diskalifikacione greške:
• nedovoljno rasnih osobina (atipičnost);
• odstupanje od polnih karakteristika;
• agresivni ili plašljivi psi;
• monorhid, kriptorhid, anorhid;
• anomalije u boji i obliku očiju (riblje oko, zloćudan pogled, nejednaka boja očiju), sljepilo, entropijom, ektropijom;
• predgriz, podgriz;
• nedostatak bilo kojeg zuba, osim onih gore navedenih kao greške;
• prekratka dlaka;
• nedostatak poddlake;
• rep nošen na leđima;
• bezrepost;
• jednobojnost;
• albinizam;
• atipični načini obojenosti;
• odstupanje u visini veće od dozvoljene tolerancije;
• kozmetička dotjerivanja i primijećeni estetski i hirurški zahvati.

Napomena: Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa spuštena u skrotum.

FCI-Standard N° 355:http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/355g02-en.pdf

THE DOG REPUBLIC(22.4.2020.)