Društvo i kultura

BOJNIM OTROVOM NA:PTICE, KUNE, VRANE, LISICE, PSE…(DRUGI DIO)

Ujedinjeni u zaštiti životinja i biodiverziteta:Tražimo pravdu za Planetu

Ujedinjeni u zaštiti životinja i biodiverziteta:Tražimo pravdu za Planetu
Vrijeme čitanja / Reading Time: 4 min

Trovanje predstavlja jedan od posebno osjetljivih problema kada su ptice u pitanju. Naime, iako je ovaj problem veoma izražen kada je u pitanju stradanje životinja, u Bosni i Hercegovini je slabo istražen i javna svijest o istom je veoma niska. Analiza dostupnih podataka za posljednjih 15-ak godina, ukazuje da su uglavnom poznati slučajevi trovanje pasa lutalica, dok su za ptice i druge životinje podaci veoma oskudni ili izostaju što onemogućava da se sagleda stanje ovog problema u Bosni i Hercegovini.

THE DOG REPUBLIC / Fotografija:https://ptice.ba/bs/

Ornitološko društvo ”Naše ptice” je, osnovano 2003. godine u Sarajevu, a djeluje u oblasti ornitologije, ekologije, prstenovanja i zaštite ptica i njihovih staništa. Istraživačke i konzervacijske aktivnosti predstavljaju temelj djelovanja Društva, a cilj je zaštita ptica i njihovih staništa u Bosni i Hercegovini na podacima prikupljenim na terenu i uz primjenu najboljih praksi u svijetu u ovoj oblasti. Pored spomenutog, u svom radu Društvo posebnu pažnju posvećuje edukaciji javnosti o značaju zaštite ptica i njihovih staništa, obuku za posmatranje ptica i načine praktične pomoći pticama.  Sve aktivnosti Društva prati izdavačka djelatnost koja se ogleda kroz niz edukativnih materijala, monografija i drugih publikacija u sklopu različitih projekata, a najznačajnije za istaći da od 2005. godine redovno izlazi naučno-stručni časopis “Bilten mreže posmatrača ptica u Bosni i Hercegovini”.

Posljednjih deset godina posebna pažnja je posvećena zaštiti ptica na Jadranskom migratornom putu. Od posebnog značaja su aktivnosati na monitoringu smrtnosti ptica usljed krivolova, trovanja i sudara sa električnim postrojenjima.

Trovanje predstavlja jedan od posebno osjetljivih problema kada su ptice u pitanju. Naime, iako je ovaj problem veoma izražen kada je u pitanju stradanje životinja, u Bosni i Hercegovini je slabo istražen i javna svijest o istom je veoma niska. Analiza dostupnih podataka za posljednjih 15ak godina, ukazuje da su uglavnom poznati slučajevi trovanje pasa lutalica, dok su za ptice i druge životinje podaci veoma oskudni ili izostaju što onemogućava da se sagleda stanje ovog problema u Bosni i Hercegovini.

U tom cilju Ornitološko društvo “Naše ptice”, pod pokroviteljstvom  Fondacije MAVA i koordinacijom međunarodne organizacije za lešinare VCF, zajedno sa organizacijama iz Albanije, Hrvatske, Makedonije i Grčke od 2018. godine započinje sa radom na Balkanskom projektu protiv trovanja životinja (Balkan Anti-Poisoning Project-BAPP) koji između ostalog ima za cilj razvijanje protokola koji bi bili dio državnih strategija za borbu protiv trovanja životinja.

Brojne aktivnosti Društva


Važna stavka u okviru spomenutog projekta je prikupljanje podataka i podizanje javne svijesti o potrebi prijavljivanja slučajeva trovanja. Iako su primarno u fokusu projekta ptice i svi drugi podaci o trovanjima životinja su veoma značajni.

Društvo poziva sve koji imaju saznanja o incidentima trovanja životinja da nam dostavite bilo kakve podatke na našu mail adresu naseptice@hotmail.com.

U svrhu prikupljnja podataka i upoznavanja većeg broja ljudi sa ovim problemom, kreirali smo i jedan upitnik za prijavljivanje u slučaju pronalaska stradalih ptica koji možete naći na sljedećem linku https://ptice.ba/bs/prikupljanje-podataka-o-trovanju-ptica/).

U okviru projekta istraživali smo koji je protokol u slučaju pronalaska otrovane životinje. U tom pogledu Federalna uprava za inspekcijske poslove prerporučuje sljedeće: „Procedure prijavljivanja trovanja divljih životinja inspekcijskim organima su uniformne, tako da se mogu prijaviti pismeno (anonimno ili sa potpisom prijavitelja) ili putem e-maila, odnosno telefonom na broj 033 226 644“.

Kada je u pitanju Republika Srpska preporuke za djelovanje dobili smo od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i one glase: „U slučaju pronalaska uginule životinje, vlasnik ili lice koji je pronašao leš dužan je da o tome obavijesti nadležnu veterinarsku organizaciju, a ona veterinarsku inspekciju koja šalje leš uginule životinje na obdukciju i dodatne analize“.

I ptice ubijaju!

Na kraju važno je znati da trovanje životinja nije samo prekršaj, nego i krivično djelo te da počinitelj može biti kažnjen i kaznom zatvora.


U želji da zajednički ojačamo u borbi protiv trovanja i drugih negativnih pojava koje negativno utječu na ptice i druge životinje pozivamo Vas da pogledate naš promotivni video koji smo napravili u svrhu podizanja javne svijesti, uz poziv da ga proslijedite sa svojim saradnicima i prijateljima, koji možete vidjeti na:

https://www.facebook.com/138191152913106/videos/3255186514515351.

U našu redakciju je stiglo pismo Ornitološkg društ ”Naše ptice”, kojeg objavljujemo u potpunosti: 

Poštovani, 

Pišem Vam ispred Ornitološkog društva “Naše ptice” iz Sarajeva. 
Društvo već više od 15 godina radi na proučavanju i zaštiti ptica i njihovih staništa u Bosni i Hercegovini, a 2018. godine smo počeli sa radom na jednom internacionlanom projektu koji za cilj ima sprječavanje trovanja životinja (BAPP – Balkan Anti-Poisoning Project). U sklopu projekta radimo na dokumentu ‘Mapa puta za izradu strategije protiv trovanja divljih životinja u Bosni i Hercegovini’, na prikupljanju podataka i formiranju baze podataka kao i na podizanju javne svijesti o ovom problemu.
Pišem Vam u vezi otrovanog psa samojeda u Hercegovini
https://www.the-dog-republic.com/teme/drustvo-i-kultura/jos-jedno-masovno-trovanje-zivotinja-opet-ilegalni-i-opasni-furadan-miligram-dovoljan-da-usmrti-covjeka/?fbclid=IwAR09-GnuiiIgFH-7f-q988qQTYkBTn1lJiAoByOUEBPFTSiZD4bW0cO5G7E).
Molim Vas, ako je to moguće, da nam proslijedite neke informacije koji je rezultat podnošenja kaznene prijave, kontakt policijske stanice gdje je podnesena da se možemo i njima obratiti, kontakt osobe koja je prijavila trovanje (nećemo javno objavljivati ništa o podnositelju prijave, samo želimo stupiti u kontakt kako bi dobili informacije. Moguće je i da proslijedite naš kontakt pa da se oni nama jave ukoliko žele)…
Možete pisati na ovaj mail ili na mail društva naseptice@hotmail.com
Također, bilo bi nam od velike pomoći ako nam u budućnosti pošaljete informacije i za druge slučajeve trovanja.
Nadam se da ćemo ostvariti uspječnu saradnju za dobrobit prirode i svih živih bića.

Srdačan pozdrav,
Tarik
D., Ornitološko društvo ”Naše ptice”

Ovim putem pozivamo sve zainteresovane organizacije da nam se pridruže i podrže “Palićku inicijativu” (potvrda podrške može da se pošalje na mail info@zvukptica.rs), dok pojedinci to mogu da urade svojim potpisivanjem online peticije na sajtu http://www.zvukptica.rs.

Aktivnosti Ornitološkog društva “Naše ptice” možete pratiti na:https://ptice.ba/bs/

THE DOG REPUBLIC(27.5.2020.)